EXKLUZIVNÍ ČLÁNEKDisney dnes na prezentaci svých animačních studií Walt Disney Animation Studios, Pixar Animation Studios a Disneytoon Studios na D23 Expo 2013 představil své nové animované filmy. My jsme po celé tři hodiny, co prezentace trvala, vše sledovali živě a vy jste mohli s námi.

Nyní pro vás máme shrnující článek o všech důležitých filmech, o kterých jsme se dozvěděli spoustu informací.

Ovšem, ještě, než začala samotná prezentace, předstoupil před obecenstvo CEO Walt Disney Company Bob Iger a přivítal všechny na D23 Expo, přičemž si všiml, že na každé straně sedí někdo z Disney: „Je to dost dobrý,“ řekl. Když se zmínil o Lucasfilmu, obdržel největší potlesk. Ale fanoušci o tomto velkolepém víkendu žádné novinky o „Star Wars“ neočekávají. „Neřekneme ani slovo,“ podotkl Iger. „Vlastně, něco na tomto expu přeci jenom prozradíme.“

Iger rovněž zdůraznil, že je po celý život Disneyho fanouškem a je užaslý z toho, kde je dnes. „Můžu jít do Disneylandu kdykoliv chci, a ještě můžu předbíhat,“ vtipkoval. „Tohle Expo je pro vás. Je to náš způsob, jak vám říct díky.“

Aby mohl Iger zahájit prezentaci, řekl: „Animace byla a vždy bude tím pravým srdcem celé Walt Disney Company.“

Poté přišel na pódium John Lasseter, který začal tím, že je hrdý na to, že může vést tři animační studia. „Studio patří jeho filmovým tvůrcům,“ řekl a dodal, že každá animace pro Disneyho je inspirovaná Waltem Disneym.

Lasseter vzápětí naprosto vyburcoval napětí v sále, když slíbil: „Máme pro vás na D23 připraveno spoustu materiálu, který sami uvidíte. Nainstalovali jsme vám na sedadla bezpečnostní pásy. Doporučuji, abyste se připásali.“

Jako první celebrita ze seznamu hostů se objevil Bill Hader ze Saturday Night Live, který nadaboval slimáka v „Univerzitě pro příšerky“. Této postavě sám Lasseter říká „superstar“. Když Bill přišel, řekl, že je mu „obrovskou, ale obrovskou ctí být součástí filmu od Pixaru.“ Jeho slova byla následovaná prvním pohledem na první kraťas na motivy „Univerzity pro příšerky“ s názvem „Party Central„. Vystupují v něm všechny postavy z populárního filmu letošního léta.

Lasster následně uvedl film „The Good Dinosaur„, který bude mít premiéru v roce 2014, teaserem „natočeném“ ve vesmíru, který si klade otázku: „Co by se stalo, kdyby asteroid minul Zemi?“ Asteroid proletí kolem Země, dinosauři se na něho podívají, uvidí, že jim nic nehrozí, a vrátí se zpět ke svému jídlu. Režisér a producent filmu představili filmové postavy jako farmáře: Triceratops, Stegasaurus, Ankylosaurus, Apatosaurus a Parasaurolophus.

Dinosauři z filmu budou mít polidštěné tváře, což bylo na prezentaci ukázáno v krátké ukázce. Hlavní postavou bude Arlo, hlas mu propůjčí Lucas Neff. Jeho rodina – Poppa (táta), kterého bude dabovat John Lithgow, Momma (máma), hlas průpůjčí Frances McDormand, Forrest (Bill Hader), Cliff (Neil Patrick Harris) a Ivy (Judy Greer).

Arlo žije v tradiční farmářské rodině, která se snaží zbavit farmu prehistorických brouků – škůdců. Arlo je fascinován neznámým novým broukem – člověkem, vůbec prvním, kterého dinosaurus kdy spatřil. Jméno mladého muže je Spot, který se přidá k Arlovi při dobrodružství na nových místech. V klipu obecenstvu ukázali první setkání Arla se Spotem. Už teď je jisté, že dynamika mezi malým človíčkem a obrovským dinosaurem bude hrát hlavní roli po celou dobu filmu.

Lasseter se poté vrátil na pódium, aby uvedl režiséra Peta Doctera a producenta Jonase Riveru, aby představili jejich nový film „Inside Out„. „Jedná se o film, který je jeden z nejoriginálnějších, na kterých jsem se podílel. Je to magický, překrásný, originální film,“ řekl Lasseter.

Hlavní hrdinkou „Inside Out“ je Riley, mladá dívka, která se přestěhuje do San Francisca, aby změnila svůj školní život. Ale opravdový příběh celého filmu se odehrává v Rileyině hlavě. Víme, kdo komu propůjčí hlas v původním znění: Anger – Lewis Black, Disgust – Mindy Kaling, Fear – Bill Hader, Joy – most important emotion – Amy Poehler, Sadness – Phyllis Smith. Emoce se zdají být vyrobeny z energetických částic, které reprezentují, jak se emoce vlastně cítí – to je nový styl Pixaru.

Klip z „Inside Out“ ukazuje „Cranium Command“, tedy sídlo, kde všechny emoce monitorují Rileyiny aktivity a sledují její vzpomínky. Film se bude odehrávat v dlouhodobé paměti, představivosti (jako v zábavním parku), abstraktních myšlenkách, produkci snů (jako ve filmovém studiu) a ve vlaku myšlenek. Další ukázka prozrazuje, že tohle se neděje pouze v hlavě mladé dívky, ale také v hlavách jejích rodičů, kteří mají ovšem průběh emocí úplně jiný, než jejich dcera.

Sice to zní zajímavě, ale obecenstvo bylo daleko více nadšené, když byl jako další film oznámen snímek „Hledá se Dory„, který přišel představit režisér Andrew Stanton a producent Lindsey Collins. Film se bude odehrávat rok po událost, které se staly v prvním dílu „Hledá se Nemo“. Dory žije s Marlinem a Nemem.

Traumatická událost nastartuje v Dory jakýsi instinkt, který jí posílá zpět, odkud pochází. Začne proto hledat svoji rodinu – velkou rodinu. Doryina máma Jenny bude mít hlas Diane Keaton a jejího tátu Charlieho nadabuje Eugene Levy. Vrátí se také velryba, kterou nadabuje Ty Burrel, samozřejmě nebude chybět ani Albert Brooks jako Marlin a Ellen DeGeneres jako Dory.

Dalším prezentovaným byl snímek „Toy Story of Terror„, který má mít premiéru 16. října na ABC, ale D23 Expo si dovolilo pustit obecenstvu desetiminutovou ukázku z hororové komedie. Hlavní postavy z „Příběhu hraček“ se vydávají na dobrodružství skrz bouřlivou noc. Je to jistý hit.

Lasseter se poté přemístil k Disneytoon Studios, přičemž se snažil zvrátit četné pochybnosti mnoha fanoušků nad tímto studiem, jelikož bylo založeno jako jakési „podřadné“ studio, které produkuje filmy rovnou na DVD a Blu-ray. Video prezentující Disneytoon Studios prý působilo trošku nudně a podle reportéra se snažilo navodit dojem, že tu máme nový Pixar. Tohle studio stojí za sérií filmů „Disney Fairies“ (Disney víly). Dnes byly oznámeny dva nové: „The Legend of the Neverbeast“ a „The Pirate Fairy“.

V „The Pirate Fairy“ budou dabovat Christina Hendricks a Tom Hiddleston, kterého můžete znát z hitu loňského léta „Avengers“ od Marvelu.

Následuje představení filmu „Letadla„, taktéž od Disneytoon Studios, který u nás má premiéru už 28. srpna. Klay Hall, režisér filmu, všechny pozval na premiéru filmu, která se uskuteční ještě tento den na D23 Expo. Poté bylo představeno pokračování s názvem „Planes: Fire & Rescue„, a to ještě ani první díl nebyl v kinech! Hlavní postavou je Dusty Crophopper, kterého dabuje Dane Cook.

Přišla řada na Walt Disney Animation Studios, načež Lasseter vzdal hold Burnymu Mattinsonovi, poslednímu umělci, který osobně pracoval s Waltem Disneym, a který je stále v dnešním studiu zaměstnán. Burny byl pozván na pódium, aby povyprávěl o své více než padesátileté kariéře. Jeho osobní příběhy spojené s Waltem Disneym dojaly téměř každého, kdo v tu chvíli v sále seděl – včetně Lassetera.

Pod rouškou, že studio našlo v archivu ztracený kraťas s Mickey Mousem, bylo obecenstvu na D23 Expo představen úžasný nový kraťas „Get a Horse!„, ve kterém dabuje Mickeyho Mouse samotný Walt Disney! Krátký film kombinuje černobílou a barevnou, 2D animaci a 3D animaci. To vše s přenádherným klasickým humorem, jaký u těchto kraťasů známe.

Byl to úplně první debut tohoto kraťasů ve Spojených státech. Režisér Lauren MacMullan se šéfy animace Adamem Greenem a Ericem Goldbergem přišli promluvit o práci na novém kraťasu a o desítky let trvajícím typickém stylu animace Uba Iwerkse. Goldberg podotkl, že každý, kdo na tomto snímku pracoval, se řídil slovy „Nech působit právě tohle období.“ A tak se taky stalo. Svět bude mít možnost vidět „Get a Horse!“ v každém kině jako předfilm snímku „Ledové království“. To bude mít premiéru letos v listopadu.

Letos se vůbec poprvé podílí na animovaných filmech od Disney také Marvel. Režisér Don Hall přišel, aby řekl něco o „Big Hero 6„, filmu, který má absolutně neobvyklou komiksovou předlohu, a který bude mít premiéru v roce 2014. Hall byl opravdu šťastný, že našel něco „z temné strany“, na čem může pracovat u Disneyho.

V klipu plném akce, dobrodružství a komedie ze San Fransokya, kombinace San Francisca a Tokia, byly představeny postavy Hiro, robot Baymax a přátelé Go Go Tomago, Wasabi No-Ginger, Honey Lemon a Fred. Podle novinářů to mělo vážně šťávu a navrch také úžasnou vizuální stránku. Určitě to bude pro Disneyho filmy skvělé osvěžení.

Poté přišlo velké oznámení: Film od Walt Disney Animation Studios na rok 2016 se bude jmenovat „Zootopia„. Jedná se o původní film od režiséra Byrona Howarda, který stojí za filmy „Bolt“ a „Na vlásku“. Půjde o akční buddy komedii odehrávající se ve zvířecí říši, kde lidé nikdy neexistovali. Pro svět to znamená, že zvířata stojí za architekturou a designovými prvky, a to na místech jako  Tundra Town, Sahara Square, Rain Forest, Wild Times, Anamalia, The Canals a Burrow Borough. Všude budou budovy inspirované přírodou, jako například hotel, který vypadá jako hora nebo palma.

Ve filmu propůjčí hlavní postavě, lišce, hlas Nick Wilde. Příběh filmu bude vyprávět o jeho vztahu s králíkem, kterého nadabuje Lt. Judy Hopps.

Jako poslední film, o kterém se na tříhodinové prezentaci animačních studií mluvilo, přišlo na řadu „Ledové království„. John Lasseter ho popisuje jako „jednoznačně kouzelný, úžasný film.“ Anna (Kristen Bell) je prokleta svou starší sestrou, bezcitnou ledovou královnou Elsou (Idina Menzel), která žije v odloučení. Jedinou šancí a nadějí, jak prokletí zrušit, je dlouhý a velice nebezpečný pochod zamrzlou, nemilosrdnou krajinou. Ve strastiplné cestě jsou Anně po boku horal Kristoffer (Jonathan Groff) se svým sobem Svenem, a nešťastný smolař – sněhulák Olafe. Jen s jejich pomocí je schopná bojovat s ubývajícím časem a také s armádou královniných zmrzlých válečníků, aby její srdce kletbou navždy neumrzlo. Premiéru má snímek letos v listopadu.

Poté, jako sladkou tečku za vším, co dnes Disney představil, zazpívala Idina Menzel písničku „Let It Go“ přímo z „Ledového království“. Když dozpívala, vystřelily ze všech stran třpytivé konfety, které završily velkolepou přehlídku animovaných filmů.

Disney bude samozřejmě v představování novinek i nadále pokračovat! Kromě hraných filmů je na řadě ještě spousta dalšího.

Nezapomeňte, že neustále sledujeme D23 Expo 2013 živě, a to jak dnes, tak zítra, i pozítří.