Tento týden měl v českých kinech premiéru film, který by si neměl nechat ujít žádný pravý fanoušek Walta Disneyho. Životopisný snímek „Zachraňte pana Bankse“ nás přenese do doby, kdy stál v čele The Walt Disney Company ještě samotný strýček Walt (Tom Hanks) snažící se získat filmová práva na knihu „Mary Poppins“ od britské spisovatelky P.L. Travers (Emma Thompson).

Po dlouhých dvaceti letech konečně dosáhne Walt Disney svého a P.L. Travers příjme pozvání do jeho studií v kalifornském Burbanku. Jediným důvodem, proč spisovatelka do Kalifornie letí, jsou klesající prodeje její knihy a s tím spojený úbytek peněz. Přesto je odhodlaná Disneyho nabídku odmítnout.

Film je jedinečný už v tom, že všechno, co se děje na plátně v kinosále, se skutečně odehrálo. Důvod, proč je pro Traversovou tak těžké a bolestivé se své Mary vzdát, nám je postupně odhalováno v náhlých pohledech do její minulosti. Postupně díky flashbackům zjišťujeme, že hogo fogo Angličanka se ve skutečnosti narodila v Austrálii, jejím pravým jménem je Helen Lyndon Goff a celou Mary Poppins napsala podle svého dětství. To totiž spisovatelka neměla zrovna jednoduché a právě v něm tkví klíč k tomu, proč je tak mrzutá a protivná ke svému okolí.

Ale nebyl by to Walt Disney, aby nedokázal rozveselit i toho nejsmutnějšího člověka na zeměkouli. Traversová nakonec kývne jak na veselý scénář, tak na dokonalé písničky od bratrů Shermanových, jež se ve filmu mají objevit. Po dvoutýdenním předvádění nápadů a přesvědčování to tedy nakonec vypadá, že spisovatelka práva na film Disneymu postoupí. Omyl. Scéna s tancujícími tučňáky, kteří mají být animovaní, ji rozčílí natolik, že dá Waltovi nálepku lháře a podvodníka a smutná z toho, že další člověk v jejím životě porušil slib, který od něho dostala, odlétá zpět do Londýna.

Příčina toho, proč spisovatelka tak vybuchla kvůli takové banalitě, jako jsou animovaní tučňáci, opět leží v její minulosti. A protože film „Mary Poppins“ studia Disney nakonec vznikl, není těžké si domyslet, že Waltovi se nakonec podařilo zjistit, proč Traversové na létající chůvě s mluvícím deštníkem tolik záleží. Byl pro ni po celou dobu jenom vládce, který chce Mary jenom proto, aby se jeho impérium zase o něco rozšířilo, ale svými slovy a později i činy přesvědčil Walt spisovatelku o opaku – důvodem, proč dělá to, co dělá, je radost a úsměv dětí a jejich rodičů. Nejinak to dopadlo s Mary Poppins, která úsměv svým divákům kouzlí na jejich tvářích až dodnes, ať už ve filmu z roku 1964, nebo jako muzikál, který se hraje po celém světě.

Snímek „Zachraňte pana Bankse“ mě naprosto odrovnal, svým dějem, ve kterém se mísí disneyovská současnost a spisovatelčina australská minulost, mě dojal, a Waltovo vítězství, které bylo zároveň vítězstvím i samotné Traversové, mě potěšilo. A neříkám to nejenom proto, že Walt Disney je můj největší životní vzor, ale protože film opravdu velkolepě popisuje vznik jednoho z nejuznávanějších muzikálů a neměl by si ho nechat ujít vůbec nikdo. Herecké výkony skvělého Toma Hankse a úžasné Emmy Thompson jsou potom jenom třešničkou na dortu už tak perfektního filmu.

Hodnocení: 90%