Nejbáječnější a nejznámější myšák na světě, Mickey Mouse, má dnes narozeniny! Animovaná superstar poprvé spatřila světlo světa v roce 1928 a dnes slaví osmašedesátiny. Pojď společně s Disney magazínem zabrousit do jeho zajímavého životopisu, nebo si pusť EXKLUZIVNĚ vybrané epizody nových grotesek!

Je tomu přesně 86 let, co Mickey Mouse zažil svůj debut. Vůbec poprvé se objevil v krátkém animovaném filmu Parník Willie. Ten byl zároveň úplně prvním ozvučeným animákem v historii!

Poprvé barevně

Ve třicátých letech se potom Mickey svým divákům představil v barvě. Ikonické červené kraťasy, černé triko a žluté střevíce poprvé oblékl v roce 1935, kdy měl premiéru film The Band Concert. Na plátně se k němu navíc přidávají jeho přátelé Kačer Donald a Goofy.

Roku 1940 měl premiéru jeden z nejpůsobivějších snímků z dílny Walta Disneyho Fantazie, kde Mickey hraje nezanedbatelnou roli. Až do roku 1946 Mickeyho namlouval sám Walt.

Úspěšnou a dodnes trvající televizní kariéru Mickey Mouse odstartovala v roce 1954 show jménem Disneyland, již vysílala americká televizní stanice ABC. O rok později se začal vysílat pořad Mickey Mouse Club, ve kterém se zrodily takové hvězdy, jako například Britney Spears nebo Justin Timberlake.

Hollywoodská elita a příchod do Česka

Když Mickey v roce 1978 slavil padesátiny, obdržel svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Stal se tak první animovanou postavou, které se podobné cti dostalo.

V roce 1983 začal v Americe vysílat Disney Channel a společně s ním odstartoval i pořad Good Morning Mickey. V témže roce byl v kinech s velkou pompou uveden film Mickeyho vánoční koleda.

Od roku 1990 se s Mickeym pravidelně setkáváme i v České republice. V tomto roce totiž začal vycházet časopis Mickey Mouse, který se na stáncích prodává dodnes. A roku 2004 jsme mohli ve snímku Co se ještě stalo o Vánocích vůbec poprvé spatřit trojrozměrného Mickeyho.

Legenda pokračuje

Ve hře Epic Mickey v roce 2010 se Mickey po dlouhých letech konečně setkal s králíkem Oswaldem, Waltovou první postavičkou, o kterou kvůli sporům s distributorem ve svých začátcích přišel. Ve stejném roce Mickey poprvé zavítal do Prahy. Od té doby je u nás pravidelně každý prosinec v rámci velkolepé show Disney On Ice.

Minulý rok se Mickey Mouse opět přihlásil ke slovu a zaujal celý svět v krátkém filmu Mickeyho velká jízda, který byl uveden před hitem Ledové království. A kde se s naší ušatou legendou můžeme setkat dnes? Třeba na Disney Channel, který denně vysílá Mickeyho klubík a Mickeyho grotesky. Jsou to optimismus, naděje a především smích, kvůli čemu Mickeyho nepřestávají mít lidé všech generací rádi. Všechno nejlepší!