4. květen se stal Dnem Star Wars díky slovní hříčce věty „May The 4th Be With You“ (Ať tě provází 4. květen), které při vyslovení zní téměř stejně jako legendární pozdrav ze Star Wars – „May The Force Be With You” (Ať tě provází Síla). Tento den vznikl díky věrným fanouškům Star Wars. Právě oni založili tradici oslav, které se konají každý rok po celém světě.

Jeden z prvních záznamů užití fráze „May the 4th“ v pop kultuře popisuje níže Alan Arnold, který mapoval vznik snímku Impérium vrací úder pro Lucasfilm:

Pátek, 4. května (1979)
Margaret Thatcherová vyhrála volby a stala se první britskou předsedkyní vlády. Na oslavu jejího vítězství zadala její strana půlstránkovou inzerci ve večerníku London Evening News. S odkazem na den vítězství vyslali tento vzkaz: „May the Fourth Be With You, Maggie. Congratulations“ (Ať tě provází 4. květen Maggie. Gratulujeme.). Další důkaz toho, kam až sahá vliv Star Wars.

Jakmile se mohli fanoušci Star Wars z celého světa spojit a propojit díky internetu, tradice 4. května se rychle rozšířila a zakořenila trvale jako Den Star Wars.

Přestože myšlenka 4. května nevznikla v Lucasfilmu, filmová společnost ji plně přijala jako ducha fandomu, který dává tomuto dnu její jedinečnost. Oficiální blog na StarWars.com, oficiální Star Wars Twitter (@starwars #StarWarsDay) a Facebook (facebook.com/starwars) pomáhají rozšířit povědomí o aktivitách fanoušků. Stále vice oficiálních partnerů nabízí slevy, dárky či speciální edice, nebo organizují večírky a další aktivity, které tento den podporují.

4. květen odstartuje celou sérii oslav, nejen jediný den, ale celý měsíc je pro fanoušky Star Wars důležitý. Všech šest filmů ze ságy Star Wars mělo premiéru v květnu (první díl 25. května 1977) a první klapka Star Wars Epizoda VII klapla loni v květnu. V květnu má narozeniny i George Lucas (14. května 1944) a v tomto měsíci začíná již tradiční Star Wars víkend v zábavním parku Walt Disney World Resort, který odstartuje 16. května.

Při letošních oslavách Dne Star Wars nezůstala ani Praha, přestože se do nich zapojila už minulou sobotu. Čeští příznivci vesmírné ságy slavili pochodem historickou Prahou zakončeným v Holešovicích, kde se uskutečnil Den Star Wars plný aktivit pro malé i velké návštěvníky.

Galerie (2)

IMG_3471

Zdroj: The Walt Disney Company

IMG_3059

Zdroj: The Walt Disney Company