Prožili spolu takřka celý život, ale svoji jsou sotva týden. Bill Novak (76) a Norman MacArthur (74) spolu žili přes padesát let, svého velkého dne se však dočkali až nyní.

Dvojice Američanů se do sebe zamilovala ve svých dvaceti. Po dlouhém čekání se v roce 1994 v New Yorku stali registrovanými partnery. Na přelomu století šli do důchodu a ten se rozhodli prožít ve státě Pensylvánii, kde ale jejich partnerství neplatilo.

Nesmyslnost zákonů je tak dohnala až k tomu, že museli v posledních patnácti letech žít se statusem otec a syn. Starší Bill tehdy adoptoval Normana, aby spolu mohli žít.

Od minulé neděle jsou ale manželé. Zákon umožňující svazky homosexuálů sice v Americe platí už rok, svatbu dvojici ale protáhla skutečnost, že legálně byli stále otcem a synem.

Jejich veselka proběhla komorně. Novomanželé se nechali slyšet, že být konečně svoji je úžasný pocit.

„Cítím se neuvěřitelně šťastně. Nedá se to skoro popsat, zažíváme zkrátka ohromné pocity štěstí. Počkat si na to rozhodně stálo za to,“ vyjádřil se s plamínky uspokojení v očích Norman.

V celé Americe se Bill s Normanem setkali s neuvěřitelnou podporou ze všech stran, nejenom od homosexuálů, a jsou dáváni za příklad šťastných konců.

Už i v několika evropských zemích mohou homosexuálové vstupovat do svazku manželského, Česko ale stále čeká.